כהמשך לסדרת הכתבות שלנו המסבירות לגבי סוגי כספות שונים, היום הגענו לכספת הרצפה, סוג מעניין ורב-גוני של כספות, אשר לא רואים המון בישראל, מיד נסביר מדוע. יש כאלו העשויים לחשוב שכספת רצפתית היא כספת מסיבית שפשוט מציבים על הרצפה של החדר, למשל כספות גדולות בחנויות, משרדים או עסקים פיננסיים העוסקים הרבה במזומן. אך בעוד שבהחלט קיים סוג כזה של כספות, אלו אינן כספות רצפה קלאסיות. כספת רצפה היא כזו אשר מותקנת ממש בתוך הרצפה. ניכנס לעומקם של דברים, פשוטו כמשמעו.

מאפיינים מרכזיים של כספות רצפה

כספת רצפה או תת-רצפתית היא כאמור כספת אשר מותקנת ממש בתוך הרצפה, לתוספת בטיחות ודיסקרטיות וכאשר על פי רוב הכספת תהיה מוסתרת באמצעות שטיח, אלמנט ריצוף נייד וכיוצא באלו. באופן טבעי, כספת תת-רצפתית נסתרת כזו מחייבת התקנה מיוחדת, בתוך הרצפה עצמה – בדר"כ ברצפות עץ או בטון, כאשר כמובן שיש צורך בעומק רצפה די משמעותי כדי להכיל את הכספת ולאפשר התקנה שטוחה, מקסימום בגובה הריצוף הקיים. 

כספת רצפה נסתרת למעשה מותקנת "הפוך", בהשוואה לכספת קיר או כספת נסתרת בהתקנה סטנדרטית, הדלת נפתחת כלפי מעלה ומנגנון הנעילה מיושם הצידה. יש לכך משמעות לא רק מבחינת הגישה הפיזית לתכולת הכספת ופתיחתה אלא גם מבחינת הגנה, עמידות וסוגי המנעולים המשמשים בכספות תת רצפתיות אלו. כך למשל, לרוב כספת רצפתית נסתרת תפעל עם מנעול חוגה או מנעול מכאני אחר, ולא עם מנעול דיגיטלי. זאת משום שההתקנה בתוך הרצפה ועם המנעול פונה כלפי מעלה, יכולה ליצור הצטברות של לחות במנגנון הנעילה, מה שהיה הורס לבסוף מנעול דיגיטלי אלקטרוני ומשמעותית פחות הרסני למנגנון נעילה מכאני מבוסס חוגה. 

חלק ניכר מהדגמים של כספות רצפה אינו כולל הגנה טובה ומקיפה מאוד מפני נזקי שריפה ואש, בגלל מאפייני המבנה והמיקום הפיזי שלהן בחדר. היעדר עמידות מוחלטת לנזקי אש משמעותה שפריטי נייר או פריטים עדינים ורגישים אחרים בהחלט יכולים להינזק מאוד במקרה שריפה בחדר. 

כמו בכספות ביתיות או משרדיות אחרות, גם בכספת רצפה, ככל שפלטת הברזל של דלת הכספת עבה יותר ומנגנון הנעילה מסיבי ומורכב יותר, כך היא תהיה בטוחה יותר מפני פריצה ותאפשר להחזיק בה פריטים יקרים יותר. 

היום יש כספות תת רצפתיות העשויות בחלקן החיצוני ואשר מותקן בתוך הרצפה מפוליאתילן מיוחד (חומר פלסטי קשיח), זאת כדי למנוע נזקי לחות אשר בהחלט יכולה להיווצר בכספת רצפה מפלדה, בייחוד באזורים לחים מאוד (כמו רוב ישראל). 

המטרה המרכזית של כספת תת רצפתית

המטרה המרכזית של התקנת כספת תת רצפתית בבית או במשרד היא להטעות פורצים וגנבים ולהסתיר את הכספת במיקום דיסקרטי ולא צפוי. לכן מן הסתם חשוב גם להתקין אותה כמו שצריך, באופן נסתר ולא מעל גובה הרצפה ועם כיסוי מתאים לכיסוי – לוח פרקט עץ, שטיח כבד, ריצוף שניתן להסרה או כל פתרון אחר המקנה לאזור הכספת מראה טבעי, נסתר ולא מחשיד. 

הכספת עצמה צריכה להיות כמובן מקובעת לרצפת הבטון או העץ, אך הדלת ומנגנון הנעילה הם ההגנות העיקריות לצד הסתרת הכספת מתחת לרצפה. 

סיכומו של עניין לגבי כספות רצפתיות

בישראל לא רואים הרבה כספות רצפתיות נסתרות כאלו, גם בגלל העדפות שימוש ובגלל גודל השוק ומאפייני השימוש של הלקוחות הישראלים, אך גם בגלל אופי הבנייה בישראל – אושר לרוב לא כולל רצפות עמוקות כמו למשל בארה"ב או מדינות אחרות. 

כספת רצפה נסתרת יכולה להיות פתרון דיסקרטי ולא צפוי כנגד פורצים, אך רוב הדגמים לא מציעים עמידות טובה לנזקי אש וכמו כל כספת ביתית או משרדית, ההגנה שאתם ורכושכם מקבלים היא לא באמת האידיאלית או הטובה ביותר והכספת תמיד תהיה בסיכון לא מבוטל לפריצה או גניבה לעומת פתרונות ייעודיים ומאובטחים הרבה יותר – כמו חדרי הכספות הפרטיים והמשוכללים של רותניום כספות.

לקבלת הצעת מחיר
השאר פרטים

    דילוג לתוכן