צוואת הן עניין רגיש שבהחלט יכול להיות מורכב, הן מבחינת ההגדרות החוקיות המחייבות לגבי תקפות צוואה והן מבחינת חלוקת הרכוש בין היורשים – בעיקר כמובן במשפחות בהן מדובר על עיזבון גדול יחסית. בשנים האחרונות, עם העלייה המטאורית בטכנולוגיות וידאו הנמצאות אצל כולנו בכיס ובשימוש בכלי הקלטה למיניהם, נהיה יותר מקובל ופופולארי להכין צוואה מוקלטת, כתמיכה ויזואלית ברורה וחזקה במסמכי צוואה רשמיים וגם מתוך שיקולים אחרים. אך מה המאפיינים של צוואת וידאו שכזו והיכן כדי לשמור צוואה מוקלטת באופן מאובטח ומוגן? על כך מיד.

צוואה מוקלטת – מה החוק אומר?

ראשית כל חשוב להבהיר נקודה מהותית לגבי צוואות המוקלטות באמצעי וידאו למיניהם – כאשר מידע זה אינו מהווה כמובן ייעוץ משפטי אלא סקירה כללית של הנושא בישראל. בעוד שצוואות מוקלטות ומצולמות בווידאו הפכו לנפוצות ופופולאריות יחסית כיום, חוק הירושות לא מתייחס לאפשרות זו בתור אחת הדרכים הלגיטימיות והמוכרות לעריכת צוואה.

נסביר בצורה פרקטית יותר: צוואה מוקלטת ומצולמת לכשעצמה אינה מספיקה כדי להיחשב צוואה תקפה משפטית ומחייבת, בדיוק בגלל שחוק הירושה לא מתייחס ולא מכיר בצורה זו של צוואה כמסמך משפטי מוכר. לכן צוואות מצולמות מהוות ברוב המקרים אמצעי לתמיכה וחיזוק במסמכי הצוואה הרשמיים והמוכרים, כדי לצמצם סיכונים להתנגדויות מצד יורשים או גורמים שאינם מוגדרים בירושה ולהימנע עד כמה שניתן מסכסוכי ירושה משפטיים. כמו כן, צוואת וידאו מהווה לא אחת גם אלמנט טקסי ותיעודי שאדם מבקש להשאיר למשפחתו, קטע וידאו בו האדם עצמו מקריא ומפרט את צוואתו ולמעשה גם נפרד בעוד צורה ממשפחתו והאנשים היקרים לו או לה.

בצילום הקראת צוואה ע"י המוריש עצמו מתקבל כאמור גם חיזוק מעשי ומשפטי לקיום הצוואה כלשונה במסמכים הרשמיים והמוכרים, כאשר התמיכה והערך של סרטון שכזה באים לידי ביטוי גם בכך שבצילום אפשר יותר בקלות ובבהירות לראות כי המוריש מבין את מעשיו, שולט בהם, שלא מופעל עליו כל לחץ חיצוני לגבי הגדרות ההורשה וכי כל התהליך בוצע באופן המדויק והנכון ביותר משפטית ואישית.

החשיבות של שמירה בטוחה ונכונה של צוואה מוקלטת

בדיוק כפי שקריטי ומהותי לשמור על מסמכי צוואה פיזיים בצורה בטוחה, מוגנת, דיסקרטית ונכונה, כך זה קריטי גם עבור מדיה של צוואה מוקלטת. צוואות מצולמות יכולות היום להיות מאוחסנות במגוון מדיומים – בשירות אחסון קבצים בענן, על כרטיס זיכרון או התקן זיכרון נייד כלשהו, על דיסק פיזי וכיוצא באלו. רצוי כמובן לשמור גם גיבוי של הקלטת הקראת הצוואה, בשני מדיומים דיגיטליים לפחות. דווקא העובדה שצוואות מוקלטות נשמרות באמצעים דיגיטליים שונים, מגבירה את החשיבות של אחסון בטוח ומוגן, בייחוד עם אחד מעותקי הקלטת הצוואה שמור על מחשב, ב"ענן" או על התקן זיכרון נייד כלשהו.

בדיוק כפי שלא הייתם רוצים שמסמכי הצוואה הרשמיים שלכם יגיעו לידי היורשים או כל גורם אחר לפני המועד המתאים ושלא באופן הרשמי המתאים, כך חשוב מאוד שהקלטת הצוואה גם לא תגיע בזמן לא מתאים לגורמים שונים. לכן אחרי השלמת כל העניינים הרשמיים והמשפטיים של הקמת הצוואה, עליכם לדאוג מיידית לפתרון אחסון מאובטח, מוגן ודיסקרטי של המסמכים והקלטת הצוואה.

שמירת צוואה מוקלטת בכספת פרטית

האפשרות המאובטחת, המוגנת והדיסקרטית ביותר לשמירת צוואה מוקלטת ומסמכי צוואה היא לתפיסתנו ללא ספק בכספת פרטית במתחם כספות פרטי וייעודי. כך כל מרכיבי הצוואה שלכם נשמרים בכספת מקצועית שרק לכם יש גישה אליה, במתחם עם רמת האבטחה וההגנה המתקדמת והמקיפה ביותר ולא פחות חשובה עם דיסקרטיות מעולה ושירות בוטיק בסטנדרטים הכי גבוהים – כך מסמכי הצוואה והקלטת הצוואה לא מאוחסנים בבית או במשרד אלא במתחם כספות פרטי וייעודי והכל נשמר מוגן ומנותק מגורמים בלתי מורשים.

רוצים לשמוע עוד על שמירת צוואה מוקלטת בכספת פרטית? פנו אלינו בחברת רותניום חדרי כספות פרטיים לתיאום פגישת היכרות, ייעוץ, הסבר על מערך הכספות והאבטחה שלנו ובחירת חדר הכספות והכספת שהכי מתאימה לצרכים שלכם.

לקבלת הצעת מחיר
השאר פרטים

    דילוג לתוכן