ארון הקודש בבית הכנסת הוא, פשוטו כמשמעו, קודש הקודשים של המבנה ושל הקהילה המתפללת במקום, המקום בו מאחסנים את ספר התורה הקדוש ויקר הערך. לכן זה אך הגיוני  – במיוחד בישראל – שיפותח פתרון ייעודי של כספת לארון קודש, אמצעי הנדסי מוגן ומאובטח המספק לספרי התורה הגנה איכותית מפני גניבה, השחתה ונזקים אחרים. בבתי כנסת רבים בישראל מותקנות כספות לארון קודש, חלקן מותאמות אישית באופן מלא וחלקן מוצרי "מדף" – כאשר ההתקנה היא בתוך ארון הקודש או שהכספת עצמה מהווה את הארון וכמובן שהתקנת הכספת עומדת בכל דרישות ההלכה.

כספת לארון קודש – איך זה עובד?

כספות לארון קודש יכולות להיות מותקנות בתוך ארון הקודש, למשל כאשר יש לארון דלתות מיוחדות ובעלות ערך סנטימנטלי, ויזואלי, דתי או כלכלי לבית הכנסת ולחלופין הכספת יכולה בעצמה לשמש כארון הקודש, תוך שמירה על התקנה אסתטית ומוקפדת ועל סגנון ויזואלי העולה בקנה אחד עם העובדה שמדובר על ארון קודש בבית כנסת.

כספת ארון קודש כוללת תא אחד גדול עם דלת פתיחה אחת או שתיים (תלוי כמה ספרי תורה מאחסנים) ולעיתים גם עוד כמה תאים קטנים יותר, כאשר כל התאים נעולים באמצעות מנגנון נעילה מכאני איכותי, חזק ועמיד. כספת לארון קודש מספקת גם הגנה מפני גניבה ופריצה אך גם מפני נזקי אש, מים, חדירת רטיבות ולחות ומפני פגיעה חיצונית פיזית. כספת ארון הקודש מחוברת ומעוגנת לרוב לרצפה, לתקרה או לאלמנטים מבניים אחרים בבית הכנסת, לתוספת חוזק והגנה – למרות שמלכתחילה הן כבדות מאוד כי הן כמובן עשויות פלדה עבה במיוחד.

יש כספות ארונות קודש ענקיים , בעיקר בבתי כנסת גדולים ומפוארים בהם יש כמה וכמה ספרי תורה והרבה תשמישי קדושה יקרים. בנוסף יש כספות לארון קודש בינוניות ואף קטנות, כך שניתן להגיע לרמה אידיאלית של התאמה אישית לצרכים הפרטניים של כל בית כנסת וארון קודש.

מה לגבי חילול שבת ופתיחת הכספת?

זוהי כמובן שאלה סופר חשובה ומרכזת שחובה לשאול בהקשר לכספת ארון קודש!  מכיוון שכספות אלו ייעודיות מלכתחילה לשמש לאחסון ספרי תורה ושאר תשמישי קדושה וחפצי ערך של בית הכנסת, מנגנון הנעילה והפתיחה שלהן מותאמים לדרישות ההלכה ושמירת השבת. השימוש הוא במנגנוני נעילה מכאניים ואפשר לפתוח ולסגור ארון קודש  גם במהלך שבת וחג, ללא חילול.

האם כספות ארון קודש בטיחותיות ומוגנות באופן מלא?

כספת ארון קודש בבית הכנסת היא באופן טבעי פתרון משמעותי ויותר מוגן, בטוח ומאובטח לעומת ארון קודש ללא מנגנון כספת אלא עם ארון "רגיל" בלבד. זהו פתרון שיותר ויותר בתי כנסת בוחרים בו כדי להגן על ספרי התורה, תשמישי קדושה ופריטים יקרי ערך נוספים השמורים במקום, גם לראש שקט וגם לנוכח עליה מסוימת במקרים של גניבות ספרי תורה ו/או מקרי השחתה למיניהם.

אך כמו כל פתרון הנמצא במקום עצמו, קל וחומר מקום ציבורי שלא אחת פתוח רוב או כל הזמן, גם כספת ארון קודש לא מספקת הגנה מלאה והרמטית מפני פריצה וגניבה או השחתה. בפועל, רק פתרון של אחסון ספר תורה או תשמישי קדושה יקרים במתחם כספות ייעודי, מקצועי ועצמאי, עם חדר מיוחד לאחסון פריטי אמנות ופריטים יקרים כמו ספרי תורה – מספק את ההגנה האופטימאלית והמקיפה ביותר.

חדרי הכספות של רותניום מוגנים ומאובטחים בשלל שכבות אבטחה והגנה – אנושיות, הנדסיות, טכנולוגיות ופיזיות והחברה מציעה שירות מיוחד, כשר לגמרי, של אחסון מאובטח של ספרי תורה ותשמישי קדושה.

למאמר הקודם: למאמר הבא:
לקבלת הצעת מחיר
השאר פרטים

    דילוג לתוכן