כספות מיועדות לאחסון מוגן ובטוח של רכוש יקר ערך ופריטים רגישים וחשובים למיניהם, לכן זה אך הגיוני שיהיו תקנים רשמיים הנוגעים ספציפית לעמידות, אמינות ורמת האבטחה והמוגנות של כספות שונות מפני נזקים וסיכונים שונים. תקנים לכספות קיימים הלכה למעשה במגוון רחב של תקנים והגדרות, לפי סוגים של הגנה וגם לפי זהות הגוף והמיקום של מפרסם התקן, כך שבהחלט מדובר על נושא יחסית מורכב לניווט. חברת רותניום – Ruthenium מפעילה בישראל חדרי כספות פרטיים, מוגנים ומאובטחים ברמה הגבוהה ביותר שניתן, באמצעות מגוון מערכות טכנולוגיות, פיזיות ואנושיות וכמובן שבהתאם לתקנים המחמירים ביותר בתעשיית הכספות – לכן ננסה להסביר את הנושא הרחב והמורכב של סטנדרטים לכספות.

שלל תקנים והגדרות – מורה נבוכים עבור תקני כספות

כאמור, בפועל במקום כמה תקנים בינלאומיים פשוטים המכסים את כל תעשיית הכספות בכללותה ואשר נותנים מענה ישיר וברור לקטגוריות של רמת המוגנות של כספות שונות, ישנם תקנים רבים מאוד, חלקם חופפים וחלקם נוגעים רק בהגנות מסוימות. בנוסף, יש הבדל בתקנים אירופיים לבין תקנים אמריקאיים ועוד מכלול הבדלים.

מציאות זו הביאה למצב של ריבוי תקנים לכספות, כך שלא כל כספת תחזיק בהסמכה ותיעוד לעמידה בכל התקנים הקיימים ויש גם כספות העומדות רשמית בתקנים מסוימים, שלאו דווקא רלוונטיים לצורך הספציפי שעבורו אתם זקוקים לפתרון אחסון מאובטח ומוגן.

אבל למרות המורכבות האינהרנטית של כל התקנים השונים הקיימים לתעשיית הכספות, יש כמה עקרונות יסוד שאם מבינים אותם אז יותר קל להתמצא במבוך התקנים השונים.

  • התקנים המובילים והמרכזיים לסיווג כספות הם האמריקאיים (TL / UL) והאירופאיים – תקנים אחרים פחות מוכרים בעולם ופחות רלוונטיים עבורכם כמשתמשי קצה.
  • באופן כללי, תקנים של כספות מתייחסים לנושאים של עמידות לפריצות פיזיות, עמידות לאש, ללחות ורטיבות ועמידות לפיצוצים.
  • תקני הכספות המובילים והמוכרים יותר, מסווגים לפי מערכת של אותיות ומספרים – כאשר באופן כללי ככל שהמספר בתקן גבוה יותר, כך רמת ההגנה והעמידות גבוהה יותר.

פירוש אותיות נפוצות בראשי תיבות של תקנים לכספות

בתקנים אמריקאיים לכספות, יש שימוש בראשי תיבות של אותיות, כאשר אותיות אלו מציינות את סוג ההגנה שלגביו התקן מתייחס.

  • TL: הכוונה כאן היא לעמידות בפני פריצה עם כלים כבדים (TOOLS). לרוב תקן כזה יכלול גם מספר, למשל TL-15, כאשר הכוונה עמידות בפני פריצה עם כלים כבדים למשך לפחות 15 דקות.
  • TL 15X6: כאשר מופיע תקן כספת במבנה כזה, הכוונה היא עמידות בפני פריצה באמצעות כלים, כאשר כל אחת שש הפאות של הכספת עמידה למשך מספר הדקות המינימלי המצוין בתקן – במקרה לדוגמא כאן כל אחת משש הפאות של הכספת עמידה לפריצה עם כלים למשך לפחות 15 דקות.
  • TRTL: תקן כספת זה מתייחס לעמידות בפני פריצה בעזרת כלים ייעודיים ובעזרת מבער אש לחיתוך המתכת (TR = Torch), כאשר לצד ראשי התיבות יופיע מספר המתאר את הזמן המינימלי שעבורו הכספת עמידה לפריצה מסוג זה.
  • TRXTL 30X6: תקן במבנה אותיות ומספרים כזה מתאר עמידות לפריצה בעזרת כלים כבדים, מבער אש ופיצוץ (X), כאשר החלק האחרון של המספר מתאר את זמן העמידות המינימלי של כל אחת מ-6 הפאות של הכספת.

תקנים נוספים לכספות

UL350F – תקן עמידות לאש עבור ניירת מאוחסנת

תקן המתייחס פרטנית לעמידות הכספת לנזקים מאש, כפי שנבדק ע"י מכון בדיקה רשמי בארה"ב. הכוונה כאן היא שניירת בתוך הכספת עמידה בפני נזקי אש למשך מינימום של שעה אחת, בטמפרטורה של 350 מעלות פרנהייט (350F) בתוך הכספת, קרי כ-177 מעלות צלזיוס.

תקן עמידות לאש האירופי נקרא EN1047-1 – כאשר זהו תקן דומה אבל מחמיר יותר מבחינת עמידות לנזקי אש לניירת המאוחסנת בתוך כספת העומדת בתקן.

EN1143-1 Class V – תקן אירופי לעמידות בפני פריצה.  מקביל לתקן האמריקאי TRTL-30X6.

UL Type 1 למנעולים אלקטרוניים

זהו תקן אמריקאי המתייחס לעמידות של כספות בעלות מנגנון נעילה אלקטרוני. התקן מגדיר שכספת עם מנעול אלקטרוני חייבת לעמוד בדרישות הבאות" לפחות מיליון קומבינציות פתיחה לקוד הנעילה, אפשרות בטיחות לאמצעי נעילה מחדש לאחר פגיעה במנגנון (Re-Locker), שמירה על נעילה לאחר חשיפה לחומר מאכל או קורוזיבי, לחץ פיזי מתמשך, ספיגת לחות, רעידות קשות.

UL72F תקן עמידות לאש לאמצעי מדיה מגנטית

תקן כספת לעמידות בפני נזקי אש, המתייחס ספציפית לעמידות של אמצעי אחסון מגנטיים (דיסקים, כוננים קשיחים, אמצעי אחסון דיגיטליים, דיסק און קי). התקן מגדיר כי אמצעי האחסון בתוך הכסת יישארו מוגנים גם כאשר בחוץ יש שריפה בטמפרטורה של עד מעל 1,000 מעלות, כאשר בכספת תישמר טמפרטורה נמוכה של 47 מעלות בלבד. מכאן שכספת עמדיה לאש לניירת לא מתאימה למדיה מגנטית, אך כספת בתקן ספציפי זה כן מתאימה גם לאחסון ניירת.

לצד תקנים אלו לכספות, ישנם עוד תקנים רבים, גם אמריקאיים וגם אירופאיים – למשל תקנים המתייחסים להשהיית ניסיונות פריצה, עמידות של מזומן, כספות על נעילת זמן ודירוגים נוספים ופרטניים של עמידות לסוגי ואמצעי פריצה אחרים ושאר סיכונים פוטנציאליים מרטיבות, אש וכו'.

כל הכספות ומתחמי רותניום | Ruthenium עומדים בתקנים הרלוונטיים והמחמירים ביותר ואנו מיישמים מערכות הגנה ואבטחה מובילות וחסרות פשרות ועם כמה

לקבלת הצעת מחיר
השאר פרטים

    דילוג לתוכן